Motyw

HOLTER

 

  • Holter EKG – to badania elektrycznej pracy serca, dokonuje pomiarów z pomocą elektrod przyczepionych do klatki piersiowej;
  • Holter ciśnieniowy, to badanie wykonywane za pomocą rękawa nałożonego na ramię.

Metody te umożliwiaą precyzyjną diagnostykę różnorodnych schorzeń układu krążenia. 24-godzinny pomiar dostarcza wielu cennych informacji lekarzowi, a przy tym jest bezbolesny, nieinwazyjny i nieszkodliwy dla pacjenta.

HOLTER EKG

Badanie holterowskie podstawowo stosuje się do diagnostyki chorób serca oraz do monitorowania skuteczności stosowanego leczenia kardiologicznego. W szczególności, holter EKG wykorzystuje się do: wykrywania zaburzeń rytmu serca(kołatania, szybkiego lub nierównego bicia), choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego, monitorowania stanu po zawale serca, oceny rytmu serca po wszczepieniu rozrusznika, obserwacji wrodzonych wad serca, weryfikacji przyczyny omdleń, utraty przytomności, nawracającego kołatania serca.

Na czym polega badanie Holter EKG?

Monitorowanie pracy serca holterem EKG trwa przeważnie 24 godziny, w niektórych przypadkach wykonuje się dłuższe pomiary. Samo urządzenie składa się z przytwierdzanych do klatki piersiowej elektrod, oraz niewielkiego, mocowanego na pasku aparatu, monitorującego pracę serca i rejestrującego wyniki badania. Gdy masz już na sobie holter, rób to, co zwykle – pomiar powinien obrazować pracę Twojego serca w codziennych sytuacjach. Jeśli więc regularnie uprawiasz sport, nie przekładaj treningu z powodu badania holterem EKG. W trakcie pomiaru sprawdzaj, czy elektrody nie odczepiły się i czy są podłączone do aparatu. W przypadku, gdy odkleiły się, przymocuj je z powrotem do skóry plastrem bez opatrunku. Gdy doszło do odłączenia przewodu, wciśnij go do urządzenia.

Jak przygotować się do badania holterem?

Niezależnie, czy przygotowujesz się do badania pracy serca czy ciśnienia, umyj się przed założeniem holtera – przez najbliższe 24 godziny nie będziesz mógł skorzystać z kąpieli, gdyż aparatura pomiarowa nie jest wodoodporna i nie można zdjąć jej nawet na chwilę. Skóra nie może być natłuszczona balsamami – mogłoby to doprowadzić do zsuwania się elementów urządzenia. Dodatkowo, w przypadku holtera EKG, poddający się badaniu mężczyźni powinni ogolić klatkę piersiową, do której mocowane są elektrody. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Warto ubrać luźniejsze ubranie aby ukryć aparaturę pod ubraniem. Jeżeli pacjent ma wszczepiony stymulator (rozrusznik serca), powinien dostarczyć informację o aktualnych parametrach stymulatora (np. paszport rozrusznika lub wydruk z ostatniej kontroli), które posłużą do weryfikacji pracy stymulatora. Do klatki piersiowej Pacjenta zostają przymocowane elektrody, a zapis z elektrod będzie zapisywany w małym urządzeniu. Zaopatrz się również w notatnik – w zależności od zaleceń lekarza, podczas pomiaru będziesz musiał zapisywać informacje na temat swojej aktywności fizycznej, spożywanych posiłków, samopoczucia i występujących objawów. 

Czym różni się Holter od standardowego badania EKG?

EKG Holter zapisuje aktywność mięśnia sercowego nie tylko w fazie spoczynku, ale w zróżnicowanych warunkach – podczas snu, pracy i innych codziennych aktywności. Zapis EKG metodą Holtera pozwala wykluczyć lub potwierdzić choroby układu krążenia, których nie dałoby się zinterpretować badając serce w warunkach izolowanych. Interpretacją EKG Holtera zajmuje się lekarz kardiolog. Aby interpretacja EKG była rzetelna, pacjent powinien dostarczyć lekarzowi dzienniczek, w którym zapisał w trakcie badania swój stan emocjonalny i fizyczny (np. duży wysiłek, zdenerwowanie).

INSTRUKCJE DLA PACJENTA W TRAKCIE BADANIA:

  • Nie otwieraj rejestratora.
  • Nie ciągnij przewodów elektrod.
  • Nie dotykaj elektrod i ich bezpośredniej okolicy.
  • Nie kąp się i nie bierz prysznica z założonym rejestratorem (aparat nie jest wodoszczelny).
  • Zachowaj codzienną aktywność.
  • Unikaj przebywania w bezpośrednim otoczeniu koców elektrycznych, kuchenek mikrofalowych i elektrycznych urządzeń przemysłowych.
  • Prowadź dzienniczek pacjenta.
  • Używaj przycisku pacjenta jeżeli odczuwasz niepokojące objawy i zapisuj odpowiednie komentarze w dzienniczku pacjenta.

Uwaga: u niektórych pacjentów w miejscu przyklejenia elektrod może pojawić się zaczerwienie, które po kilku dniach znika.

 

HOLTER CIŚNIENIOWY

Holter ciśnieniowy jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca.

Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że holter ciśnieniowy można również powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb. Ponadto holter ciśnieniowy można wykonywać u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, również w czasie ciąży.

Holter ciśnieniowy należy wykonać w celu:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
  • stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne;
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha);
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
  • diagnozy niedociśnienia;
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

Przygotowanie do badania

Badanie należy wykonywać w trakcie normalnej aktywności;

Leki przyjmowane na stałe zażyć o zwykłej porze, chyba, że lekarz kierujący zalecił inaczej - wtedy należy zastosować się do jego wskazówek;

należy zabrać wszystkie poprzednie wyniki badań;

należy ubrać luźne ubranie pod które będzie można założyć mankiet oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia;

w trakcie badania obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców – zaleca się ich wzięcie przed założeniem aparatu.

Na czym polega badanie Holterem ciśnieniowym?

W przypadku badania holterem ciśnieniowym, na ramię pacjenta zakłada się specjalny mankiet, połączony z przyczepionym do pasa aparatem. Urządzenie automatycznie napełnia rękaw powietrzem, wykonuje pomiar i zapisuje jego wynik. Ciśnienie mierzone jest co 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w nocy. Następnego dnia o tej samej godzinie pacjent jest proszony o zgłoszenie się do przychodni na zdjęcia holtera ciśnieniowego. Podobnie jak w przypadku holtera EKG, w trakcie badania powinieneś wykonywać wszelkie, codzienne czynności. Sprawdzaj również położenie mankietu i to, czy jest on podłączony do aparatu. W trakcie trwania badania pacjent zobowiązany jest do prowadzenia dziennika, w którym powinien notować: czynności wykonywane przez chorego ( marsz, bieg, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia, początek snu nocnego i jego zakończenie itp.); objawy i zdarzenia, które miały miejsce podczas badania ( z zaznaczeniem godziny); godzinę zażycia leków ( należy zapisać nazwę i dawkę przyjętego leku. W trakcie trwania badania nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych. Nie powinno się manipulować przy rejestratorze.

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem