Badanie drożności jajowodów - (HyCOSy - HSG - Sono-HSG)
Badanie Sono-HSG czyli ultrasonograficzna histerosalpingografia, służy do oceny stanu jajowodów i jamy macicy. Badanie pozwala na wykrycie niedrożności jajowodów oraz nieprawidłowości w budowie lub kształcie macicy, które mogą powodować trudności z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem. Sono-HSG jest skuteczną i bezpieczną metodą diagnostyczną.
Kiedy wskazane jest Sono HSG?
Sprawdzenie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań, które należy wykonać w diagnostyce niepłodności kobiety. Pozwoli ono wykryć w obrębie narządów rodnych ewentualne nieprawidłowości kształtu lub budowy macicy oraz niedrożności jajowodów kobiety, a co za tym idzie – zyskać wiedzę na temat tego, co jest rzeczywistą przyczyną braku możliwości zajścia w ciążę. Nietypowa budowy jamy macicy oraz niedrożne jajowody mogą być główną przeszkodą w zajściu w ciążę.
Badanie Sono-HSG pozwala wykryć:
- guzy
- polipy
- zrosty
- mięśniaki
- endometriozę
- przegrody itd.
Są dwa sposoby wykonania badania drożności jajowodów:
- z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, tzw. HSG
- metodą HyCoSy (histero-salpino-sonografia kontrastowa) badanie przy pomocy sondy ultrasonografu, na monitorze aparatu USG obserwuje się kształt oraz wielkość jamy macicy a także przepływ kontrastu przez jajowody.
Który z tych sposobów jest lepszy? Obecnie większość lekarzy radzi, aby korzystać z metody mniej inwazyjnej, a więc HyCoSy. Nie wymaga ona hospitalizacji ani długiej rekonwalescencji pacjentki, nie występuje krwawienie z szyjki macicy, a dodatkowo pacjentka nie ma kontaktu z promieniowaniem rentgena.
Przed badaniem Sono-HSG
Przed przeprowadzeniem badania, konieczne jest wykluczenie wszelkiego rodzaju stanów zapalnych narządów rozrodczych – dlatego też w cyklu poprzedzającym badanie Sono-HSG, należy pobrać wymaz z kanału szyjki macicy lub wymaz bakteriologiczny z pochwy, W przypadku stwierdzenia stanu zapalnego, należy koniecznie poddać się leczeniu – w przeciwnym razie badanie będzie niemożliwe do wykonania.
Badanie sono-HSG - krok po kroku
Badanie Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) powinno zostać przeprowadzone w okresie pomiędzy miesiączką a dniami płodnymi. Przed badaniem należy przyjąć lek przeciwbólowy. Najczęściej stosowane są czopki przeciwbólowe, można również przyjąć środek doustny.Lekarz rozpoczyna zabieg od założenia wziernika dopochwowego. Przez szyjkę macicy, wprowadza cienki cewnik, poprzez który podawany będzie kontrast. Lekarz przez wprowadzoną sondę USG obserwuje przepływ kontrastu, oceniając stan zarówno macicy, jak i jajowodów.Po badaniu pacjenta może odczuwać bóle i skurcze macicy. Nie jest to jednak regułą. Sprawdzenie drożności tą metodą trwa nie dłużej niż 10 minut.
Po badaniu sono-HSG
Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu – nie jest potrzebny okres hospitalizacji czy rekonwalescencji, a jedynym skutkiem ubocznym mogą być wspomniane bóle i skurcze macicy, dlatego też warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe. Pacjentka nie powinna sama wracać do domu, dlatego wskazane jest przyjście na zabieg z osobą towarzyszącą.
Badanie sono-HSG - wskazania
Trudności z zajściem w ciążę, które mogą być spowodowane nieprawidłową drożnością jajowodów albo zmianami w obrębie narządów rozrodczych kobiety;