TRAb – Przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego
Przeciwciała przeciwko receptorom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) nazywane są TRab. Mogą być różnego rodzaju i można je podzielić na:
- stymulujące (TSAb; thyroid stimulating antibodies) – po związaniu się z receptorem naśladują one działanie TSH; ich obecność prowadzi do nadczynności tarczycy;
- przeciwciała, które zakłócają wiązanie TSH z jego receptorem (TBII, thyrotropin binding inhibitory immunoglobulin) – utrudniają one wiązanie i działanie TSH w tarczycy, ograniczając w ten sposób jego działanie przez co nie stymuluje onodpowiednio gruczołu; zwykle związane z chorobą Gravesa-Basedowa, zwanej również chorobą Basedowa, ale można ją zauważyć również w chorobie Hashimoto i innych chorobach tarczycy;
- przeciwciała blokujące (TBAb; thyroid blocking antibodies), które wykazują aktywność blokującą receptor TSH – po związaniu z receptorem hamują tarczycę i prowadzą do niedoczynności.
Co diagnozuje się za pomocą badania?
Badanie może zdiagnozować obecność przeciwciał przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Służy do wykrywania chorób autoimmunologicznych tarczycy.
Utrzymująca się obecność przeciwciał TRAb u pacjentów leczonych przeciwtarczycowo wydaje się być czynnikiem ryzyka nawrotu po przerwaniu leczenia.
Ponieważ TRAb są przeciwciałami (IgG) (immunoglobuliny) klasy G, możliwe jest ich przeniknięcie przez łożysko matki do płodu. Jeśli kobiety chorujące na chorobę Gravesa-Basedowa, mają w ostatnim trymestrze ciąży podwyższone poziomy TRAb, to płód jest narażony na zwiększone ryzyko rozwoju nadczynności tarczycy u noworodków, co wiąże się z wysoką częstotliwością występowania wad wrodzonych i umieralności.
Przygotowanie do badania TRAb
Wskazane jest, aby badanie zostało wykonane do godziny 11.00. Wskazane jest również bycie na czczo lub przynajmniej 2 godziny po ostatnim posiłku.
Próba
- Krew żylna
Metoda
- Immunochemiczna, elektrochemiluminescencyjna
TRAb norma (wartości referencyjne)
- do 1,75UI/L
https://www.synevo.pl/trab/