FT4 (wolna tyroksyna)

Tyroksyna, zwana także tetrajodotyroniną (T4), jest hormonem tarczycy, który wpływa na ogólny metabolizm organizmu. Większość krążącej tyroksyny jest związana z białkami surowicy (globuliną wiążącą tyroksynę (TGB), prealbuminami i i albuminami). Pozostała swobodnie krążąca postać hormonu FT4 (frakcja wolna) wskazuje biologiczną aktywność.

Co określa badanie?

Stężenie hormonu fT4 (wolnej tyroksyny) we krwi.

Określenie tego stężenia jest ważnym badaniem diagnostyki klinicznej chorób tarczycy. Hormon fT4 bada się wraz z TSH, gdy podejrzewa się chorobę tarczycy.

Patologicznie poziomy hormonów tarczycy mogą być podwyższony lub poniżej normy. Aby uzyskać pełną ocenę funkcji tarczycy, można wykonać oznaczanie poziomu: FT3, FT4 i TSH.

Cel badania

Hormon FT4 jest ważny w kompleksowej ocenie czynności tarczycy.

Badanie wolnej frakcji i metabolicznie aktywnej tyroksyny jest zalecane u pacjentów z objawami niedoczynności lub nadczynności czynności tarczycy.

Badanie jest również przydatne u osób z powiększonym gruczołem (tak zwanym „wolem”) lub z „guzkami”, zwłaszcza gdy poziomy TSH nie mieszczą się w zakresie referencyjnym.

Oznaczanie FT4 jest również przydatne w monitorowaniu terapii, która ma na zadaniu hamowanie czynności tarczycy. Badanie FT4 ma tę zaletę, że jest niezależne od stężenia i właściwości osoczowych białek wiążących.

Przygotowanie do badania FT4

Badanie należy wykonać rano na czczo (do około godz. 10). Picie kawy i palenie przed pobraniem próbek może wpłynąć na wyniki. Dopuszcza się wypicie do 250 ml wody przed badaniem. Dwanaście godzin przed badaniem nie należy przyjmować multiwitamin lub suplementów diety zawierających biotynę (witaminę B7).

Próbka

Badanie wymaga krwi żylnej pobieranej przez rutynowe nakłucie żyły.

Metoda

  • metoda elektrochemiluminescencji (ECLIA).

FT4 norma (wartości referencyjne)

Noworodek: 11,0-32,0 pmol/l

Dzieci:

  • 6 dzień-3 mies.: 11,5-28,3 pmol/l

  • 3-12 mies.: 11,9-25,6 pmol/l

  • 1-6 lat: 12,3-22,8 pmol/l

  • 6-11 lat: 12,5-21,5 pmol/l

  • 11-20 lat: 12,6-21,0 pmol/l

Dorośli : 12,0-22,0 pmol/l

Interpretacja badania

Zwiększone wartości sugerują nadczynność tarczycy lub obecność egzogennej tyroksyny.

Zmniejszone wartości wskazują na niedoczynność tarczycy.

Wolna tyroksyna może odzwierciedlać całkowitą wartość tyroksyny (T4), także w przypadku zmienionych ilości globuliny wiążącej tyroksynę. Wyniki mogą być zafałszowane w przypadku jeśli we krwi pacjenta znajdują się inne patologiczne białka, które mogą wiązać hormon lub w przebiegu innych chorób towarzyszących.

 

https://www.synevo.pl/ft4/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem