Dehydrogenaza mleczanowa LDH
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) jest enzymem wewnątrzkomórkowym ważnym w procesie produkcji energii w prawie wszystkich komórkach ciała.
Najwyższe jego stężenia są w sercu, wątrobie, mięśniach, nerkach i płucach. Na całkowite stężenie dehydrogenazy mleczanowej składa się pięć różnych wariantów enzymów (izoenzymów), produkowanych przez odmienne tkanki.
Badanie LDH mierzy stężenie enzymu we krwi i w niektórych płynach ustrojowych.
Tylko niewielką część LDH można znaleźć we krwi, ponieważ enzym uwalnia się do niej w wyniku śmierci lub uszkodzenia komórek. Dlatego dehydrogenaza mleczanowa w surowicy jest niespecyficznym markerem uszkodzenia tkanek w ciele.
Samo stwierdzenie wzrostu dehydrogenazy nie jest w stanie pomóc w ustaleniu dokładnego miejsca uszkodzenia, więc badanie można połączyć z innymi badaniami. Czasami, gdy dochodzi do urazu, zapalenia lub infekcji, płyn gromadzi się w pewnej części ciała. Oznaczenie poziomu LDH w tym płynie może pomóc ustalić przyczynę jego akumulacji.
Zatem dehydrogenaza mleczanowa tkanki okazuje się też przydatna w różnicowaniu rodzaju płynu z jam ciała- odróżnienia wysięku od przesięku czy wirusowego i bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.
Wysięk występuje w stanie zapalnym (wywołanym np. infekcją bakteryjną) lub uszkodzeniu tkanek, podczas gdy przesięk jest spowodowany wzrostem ciśnienia naczyniowego (np. w niewydolności serca) albo spadkiem ilości białek krwi (np. w wyniku marskości wątroby, utraty białka przez nerki).
Kiedy wykonać badanie?
Badanie dehydrogenazy mleczanowej we krwi pomaga w sytuacjach takich jak:
-
wykrycie uszkodzenia tkanek w ciele;
-
diagnoza i kontrola anemii hemolitycznych lub megaloblastycznych;
-
określanie stopnia zaawansowania, monitorowanie i szacowanie rokowania dla niektórych nowotworów, takich jak chłoniaki, białaczki, czerniaki i guzy zarodkowe.
Dehydrogenazę mleczanową tkankową można badać w płynach ustrojowych takich jak:
-
płyn mózgowo-rdzeniowy – w celu odróżnienia bakteryjnego od wirusowego zapalenia opon mózgowych;
-
płyn opłucnowy, osierdziowy i otrzewnowy w celu odróżnienia wysięku od przesięku.
LDH badanie – kto powinien wykonać?
Lekarz może zlecić badanie w surowicy, gdy podejrzewa stan chorobowy prowadzący do uszkodzenia tkanek organizmu np. po urazie mięśni.
Jeśli całkowite poziomy LDH są podwyższone, lekarz może zlecić dodatkowe i bardziej szczegółowe testy np. oznaczanie stężeń poszczególnych izoenzymów LDH, aby dowiedzieć się, które narządy uległy uszkodzeniu.
Zaleca się monitorowanie poziomów LDH w przypadku podejrzenia niedokrwistości hemolitycznej.
Jego stężenie jest również regularnie sprawdzane u wielu pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.
Dehydrogenazę mleczanową można badać u pacjentów z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych, zapalenia osierdzia lub opłucnej (w stanach tych płyn zbiera się wokół serca i płuc)
Przygotowanie do badania
Badanie należy wykonać rano na czczo.
Materiał do badania
-
krew żylna
Metoda badania
-
spektrofotometryczna
LDH norma (wartości referencyjne)
Wartości referencyjne zależą od płci i wieku.
-
0 – 14 dni 1102 – 1154 U/L
-
15 dni – 1 rok 398 – 450 U/L
-
1 rok – 10 lat 279 – 331 U/L
-
10 lat – 15 lat 234 – 296 U/L
-
15 lat – 19 lat 214 – 266 U/L
-
>19 lat
-
Kobiety 135 – 214 U/L
-
Mężczyźni 135 – 225 U/L
LDH podwyższone
-
fizjologicznie podwyższone jego wartości obserwowane są u kobiet w ciąży, noworodków, u osób zdrowych po intensywnym wysiłku fizycznym.
-
znaczący wzrost wartości LDH zaobserwowano w chorobach hematologicznych: białaczce, niedokrwistości hemolitycznej, megaloblastycznej, nieleczonej niedokrwistości złośliwej, chorobie Hodgkina
-
charakterystyczny wzrost stężenia obserwuje się w urazach tkanek np. masywnym uszkodzeniu mięśni szkieletowych, postępującej dystrofii mięśniowej
-
patologicznie podwyższone poziomy obserwuje się też w zawale mięśnia sercowego, chorobach wątroby, nerek, ostrym zapaleniu trzustki, zapaleniu osierdzia, płuc, zawale płucnym, zatorowości płucnej w silnym wstrząsie i niedotlenieniu
-
wysokie poziomy LDH występują również w większości nowotworów. Utrzymywanie się wysokiego poziomu LDH u chorych na raka podczas chemioterapii jest oznaką nieskuteczności leczenia.
Różnicowanie charakteru płynów z jam ciała
-
podczas badania LDH w płynie mózgowo-rdzeniowym (pod kątem zapalenia opon mózgowych) wysokie poziomy oznaczają, że prawdopodobnie infekcja jest bakteryjna. Niski lub normalny poziom w tym przypadku wskazuje na wirusową przyczynę zakażenia.
-
podczas pobierania płynu osierdziowego, opłucnowego lub otrzewnowego wysoki poziom LDH (>200IU/l) w nim wskazuje, że jest to wysięk. Niski poziom LDH sugeruje przesięk.
https://www.synevo.pl/dehydrogenaza-mleczanowa-ldh/