Trójglicerydy

Trójglicerydy (triglicerydy, TG) to związki będące pewnego rodzajami tłuszczami (lipidami), które znajdują się w naszej krwi. Gromadzą się one w komórkach tłuszczowych ludzkiego organizmu, gdzie stanowią główną rezerwę energetyczną. Poziomy trójglicerydów we krwi zależą od wielu czynników, ale przede wszystkim od spożywanego nadmiaru kalorii w diecie, zwłaszcza cukrów prostych.

Samo badanie poziomu trójglicerydów nie jest wystarczające w prawidłowym procesie diagnostycznym- dlatego jest częścią większego profilu lipidowego, który mierzy również całkowity cholesterol, cholesterol HDL (znany jako „dobry cholesterol”) i cholesterol LDL (tak zwany „zły cholesterol”).

Wysoki poziom trójglicerydów (tak zwana hipertriglicerydemia) stanowi główną przyczynę rozwoju miażdżycy, zawału serca, udaru, a także zablokowania tętnic obwodowych.

Trójglicerydy – kiedy wykonać badanie?

Badanie to polega na oznaczeniu stężenia tych związków we krwi obwodowej pacjenta.

Badanie mierzące poziom trójglicerydów i cholesterolu służy do identyfikacji stanu dyslipidemii (szeroko pojętych, różnych zaburzeń poziomu lipidów, czyli tłuszczów, w organizmie). Zaburzenia te są czynnikami ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, zapalenia trzustki i wielu innych – im wyższe poziomy tych związków, tym wyższe ryzyko wystąpienia tych chorób.

Badanie trójglicerydów zazwyczaj zlecany jest w następujących przypadkach:

  • w ramach rutynowych badań laboratoryjnych w celu oceny ogólnego stanu zdrowia danej osoby
  • monitorowanie wpływu terapii lekowej (np. statyn) w celu znormalizowania poziomów trójglicerydów i cholesterolu
  • w celu oceny wpływu zmian stylu życia związanych z kontrolowaniem zaburzeń lipidowych – jak chociażby przestrzeganie odpowiedniej diety i ćwiczenia fizyczne
  • aby ocenić u danego pacjenta ryzyko (badanie przesiewowe) chorób układu krążenia, w tym zawału serca lub udaru mózgu.

Trójglicerydy – kto powinien wykonać badanie?

Badania z zakresu panelu lipidowego wykonywać powinny szczególnie osoby, które znajdują się w grupach podwyższonego ryzyka wystąpienia u nich chorób układu sercowo-naczyniowego – czyli osoby mające problem z otyłością, osoby starsze, członkowie rodzin pacjentów z zaburzeniami lipidowymi oraz chorobami układu krążenia w wywiadzie.

Umożliwia to odpowiednio wczesną identyfikację problemu i wdrożenie leczenia zanim nastąpią nieodwracalne zmiany w organizmie – czyli jest to element profilaktyki wielu chorób, przede wszystkim kardiologicznych.

Ponadto badanie poziomów trójglicerydów należy także okresowo wykonywać jako badanie kontrolne, oceniające ogólny stan zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania trójglicerydów i cholesterolu zależy od tego, który wskaźnik profilu lipidowego będzie badany – w celu uzyskania dokładnych informacji na ten temat należy skonsultować się z lekarzem.

Przed badaniem poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL, nie ma konieczności wykonywania badania na czczo.

Jeśli jednak badany będzie pełny profil lipidowy (w tym cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy), zaleca się, aby nie jeść ani nie pić płynów (z wyjątkiem wody) przez co najmniej 9 godzin przed pobraniem krwi.

Materiał do badania

  • Krew żylna (surowica)

Sposób przeprowadzenia badania

  • Spektrofotometria (enzym kolorymetryczny)

Trójglicerydy norma

  • < 150 mg/dl

Trójglicerydy podwyższone

Trójglicerydy podwyższone najczęściej występują u osób otyłych i z cukrzycą typu 2. Wynikają one z nieprawidłowej, zbyt wysokiej podaży kalorii w spożywanej przez pacjenta diecie. W zależności od tego jak bardzo przekroczone są dopuszczalne poziomy tych związków, ryzyko chorób naczyniowo-sercowych wzrasta.

Należy po konsultacji z lekarzem, przyjąć jak najbardziej korzystny dla pacjenta plan leczenia, mający na celu korekcję masy ciała i unormowanie poziomów trójglicerydów we krwi.

Zbyt wysokie poziomy trójglicerydów też mogą występować w niektórych chorobach metabolicznych, także wrodzonych, czyli takich, które są uwarunkowane genetycznie.

Niskie trójglicerydy

Niskie poziomy trójglicerydów mogą występować w przypadku:

  • nadczynności tarczycy – występuje wtedy „przyspieszony”, zbyt intensywny metabolizm, który szybko zużywa zapasy energetyczne organizmu, w tym także trójglicerydów
  • niedożywienia, które może wynikać z różnych przyczyn, np. przy anoreksji
  • wyniszczenia organizmu przez długotrwały, ciężki proces chorobowy, jak np. choroba nowotworowa

 

https://www.synevo.pl/trojglicerydy-tg/

Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem