Kał – resztki pokarmowe
Kał – resztki pokarmowe badanie
Badanie kału na resztki pokarmowe to badanie diagnostyczne polegające na makroskopowej i mikroskopowej ocenie próbki kału w celu określenia, czy proces trawienia w układzie pokarmowym badanego pacjenta zachodzi w sposób prawidłowy. Jest to badanie uzupełniające, często będące częścią badania ogólnego kału.
Kał – resztki pokarmowe kiedy wykonać?
W przebiegu tego badania laboratoryjnego oceniana jest obecność pochodzących z pożywienia niestrawionych komórek roślinnych, włókien mięśniowych, ziaren skrobi i poziomu tłuszczu w kale. W zależności od tego, które z tych resztek występują w nadmiernych ilościach może to świadczyć o niedoborach określonych enzymów, które w prawidłowych warunkach odpowiedzialne są za całkowity rozkład tych związków do cząsteczek, które mogą być wchłaniane przez ściany jelit.
Dodatkowo mogą one wskazywać także na występowanie problemów z samymi jelitami, które sprawiają, że pokarm przechodzi przez nie za szybko przez co nie ma czasu zostać poprawnie strawiony przez enzymy.
Kał – resztki pokarmowe kto powinien wykonać badanie?
Badanie to zlecane jest często jako część badania ogólnego kału w przypadkach gdy występuje podejrzenie choroby pasożytniczej, zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego lub podczas diagnostyki długotrwałych zaburzeń wypróżniania, takich jak np. przewlekłe biegunki. Zazwyczaj dodatkowo wykonywane są także inne badania laboratoryjne, jak chociażby badania krwi. Na zaburzenia dotykające układu pokarmowego mogą wskazywać liczne niecharakterystyczne objawy, takie jak:
- przewlekłe biegunki
- przewlekłe zaparcia
- bóle brzucha
- utrata apetytu
- nudności
- zaburzenia konsystencji stolca
- zmiana koloru stolca
- gorączka, ogólne osłabienie (i inne objawy infekcji bakteryjnej, która może mieć miejsce w jelitach)
Kał – resztki pokarmowe wyniki
Wyniki tego badania zawsze należy interpretować z lekarzem, gdyż może na nie mieć wpływ wiele różnych czynników, które niekoniecznie muszą wskazywać na występowanie choroby jelit. Często wymagane jest wykonanie poszerzonej diagnostyki w kierunku nietolerancji pokarmowych, co umożliwi pacjentowi skuteczną modyfikację diety, dzięki której dolegliwości ze strony układu pokarmowego zmniejszą swoje nasilenie lub zostaną wyeliminowane.
https://www.synevo.pl/kal-resztki-pokarmowe/